Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Ofiste obeziteye dikkat!

leave a comment »

2Uzun çalışma saatlerini masa başında geçiren ofis çalışanlarında obezite görülme sıklığı her geçen gün artmakta…

Son yıllarda obezitenin görülme sıklığında ki artışın en büyük nedenlerinden biri de egzersiz yapma alışkanlıklarında ve günlük hareketlilik seviyesinde azalmalardır. Teknolojinin gelişimi ile özellikle iş yerlerimizde masa başında geçirdiğimiz zaman artmakta, günlük harcadığımız enerji seviyesi azalmaktadır.

Hareketsiz kalmayın

Uzun süre bilgisayar ve masa başında hareketsiz kalmak ve düzenli egzersiz yapılmamasının sonucunda harcanan enerji miktarının azalması sonucunda yediklerimizden aldığımız enerjiye ne kadar dikkat etsekte ağırlık artışı kaçınılmaz olmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde mümkün olduğu kadar hareket etmeye çalışılmalıdır. Mümkünse ofis ortamında masa başında yapılabilecek pasif egzersizlerin yapılması, sık sık masadan kalkıp kendimizin yapabileceği işleri yapmak, yakın mesafeli yerlere yürüyerek gitmek veya yürüyüş yapmak gün içerisinde harcanan enerjiyi arttıracaktır.

Obezite bulaşıcıdır

Özellikle toplu çalışma alanlarında aralarda atıştırılan abur-cubur besinlerin ofis içerisinde birbirine ikramları veya sık sık yapılan akşamüzeri ofis partileri günlük alınan enerji ve yağ miktarını diyette arttırmaktadır. Bu yüzden sağlıklı beslenme konusunda ofis çalışanları birbirine destekte olmalıdır. Bu yüzden arkadaşlarınıza çikolata, tatlı, kurupasta yerine ara öğünü olan bir meyve veya 1 kase yoğurt ikram ederseniz çok daha sağlıklı bir yaşama adım atmış olursunuz. Aşam üzeri yapılan ofis partilerinde ise pasta, tatlı, poğaça gibi yüksek kalorili besinler yerine kepekli sandviç, meyve suyu, ayran, meyve salatası, sütlü tatlı tarzı besinlerin ikram edilmesini önerin.

Masanıza sipariş vermeyin

Özellikle obezite sebeplerinden birisi de ne kadar yemek yediğini tartmamak ve çok hızlı yemek yemektir. Özellikle ofiste iş yoğunlu sırasında öğle yemeğini masada fast food tarzı yağlı ve kalorili besinlerden oluşan bir mönüyle atıştırılması da kilo artışının başında gelen nedenlerdendir. Masa başında çalışırken tüketilen besinler dikkat çalışma üzerinde olduğu için hızlı, atıştırma şeklinde tüketilir ve genellikle dışarıdan hazır gıdalar sipariş edildiği için kalori ve yağ miktarları yüksektir. Bu yüzden öğle yemekleri mutlaka yemek masasında yenmelidir. Aldığımız lokmalar küçük miktarda ve iyi çiğnenmeli, yavaş yenilmelidir. İlk 20 dk içerisinde beyne doyma sinyalleri gönderildiği için bu yöntem ile daha çabuk doygunluk sağlanacaktır.

2009-08-16 Takvim

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 9:37 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: