Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obezlerin büyük bölümü obez olduklarını kabul etmiyor!

leave a comment »

3UZMANLAR obez hastaların büyük bölümünün bu durumlarını kabullenmekten kaçındıklarını, obez olmayı kendilerine yakıştıramadıklarını söylüyorlar. Obez

oldukları belirlenen kişiler “Fazla kilom var!” deyip “şişmanladıklarını ” söylüyorlar; ya da “Kilo fazlam tansiyona neden oluyor” yorumun da bulunuyorlar, iştahlarını kesemediklerinden şikâyet ediyorlar. Ancak “Ben obezim” cümlesini kurmaktan kaçınıyorlar.

Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taner Damcı, “Bu durum hastalık korkusu ve estetik olarak olumsuzluğu kabul etmeme eğiliminden kaynaklanır” diyor. Prof. Damcı’ya göre bir çok hasta, obez oluşunu “Kilolarımla barışığım” şeklinde ifade ediyor. Ancak kilolarla barışık olunması hastalık riskinin artmasına engel olamıyor.

‘KİLO FAZLAM VAR’

Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Çoğu kişiiçin şişmanlık bir hastalığı değil tam tersine sevimli, neşeli, konuşkan ve cana yakın bir kişiliği çağrıştırıyor. Oysa ikisi arasında bir fark bulunmasa da obezite dendiğinde akla hastalık geliyor ve bu hastalığın tedavi edilmesi gerekiyor. Obez kişilerin büyük bölümünde yemek yeme alışkanlıkları ve beden görüntüsüne yönelik bir inkâr söz konusu olduğu için, obezitenin varlığının kabul edilmesi durumu, kişinin bedeni üstündeki kontrolün başkalarının eline geçeceği kaygısını artırabiliyor.

Kaynak: Habertürk

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 2:47 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: