Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obeziteyi içimizdeki yağlarla durduracağız

leave a comment »

1116ABD`li uzmanların araştırmasına göre; vücuttaki kahverengi yağlar obeziteyi yenebilir… Yeni doğan bebeklerde bolca bulunan bu yağın yetişkinlerde kalorilerin yakılmasına yardım edeceği düşünülüyor…

Çağın hastalığı obeziteye karşı uzmanlar yeni bir yöntem buldu.. Uzmanlara göre; zayıflamanın sırrı içimizdeki yağlarda gizli… Yani obezitenin ilacı içimizde gizli… Vücutta bulunan kahverengi yağlar obeziteyle mücadele etkili olabilir. Harvard Üniversitesi`nden Dr. Ronald Kahn ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, yenidoğan bebeklerde fazla miktarda bulunan ve bebeklerin vücut ısılarını düzenlemeye yarayan kahverengi yağlar, yetişkinlerde kalorilerin yakılmasına, diyabet hastalığı ve aşırı kiloyla mücadeleye yardımcı olabilir.

1972 kişinin katıldığı araştırma, yetişkinlerde neredeyse yok olduğu düşünülen kahverengi yağların vücutta az miktarda da olsa bulunduğunu ve aktif kaldığını gösterdi. Uzmanlar kahverengi yağ, kandaki glikoz ve aşırı kilo seviyesinde de yaşa göre önemli farklılıklar bulunduğunu gördü. Sonuçlara göre gençlerin, az kiloluların ve kadınların kahverengi yağ oranı daha fazla. Uzmanlar bu yağın kışın, hava soğuk olduğunda daha aktif olduğunu ve ısı üretmek için kalori yaktığını vurguluyor. Dr. Kahn, kahverengi yağın, kanındaki glikoz seviyesi normal olan zayıf yetişkinlerde daha fazla, aşırı kilolulardaysa daha az olduğunu söylüyor. tüm dünyada hızla artan obezite ve bu hastalığa bağlı rahatsızlıkların Uzmanlar; tüm dünyada hızla artan obezite ve bu hastalığa bağlı rahatsızlıkların engellenmesi için kahverengi yağ keşfinin önemli olduğunu söylüyor. Kahverengi yağların vücutta en çok boynun arka tarafında, sırtla birleştiği noktada bulunması da araştırmacılar için sürpriz olmuş. Zira ekipteki uzmanlar bu çalışmadan önce, kahverengi yağların en çok omuz bölgesinde yoğunlaştığını düşünüyormuş.

2009-04-11 http://www.tgrthaber.com.tr

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 10:23 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: