Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obeziteye karşı bakliyat açılımı

leave a comment »

617. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı açıldı. Fuarda Reis Gıda tarafından başlatılan “Obeziteye Karşı Bakliyat Açılımı” kampanyası büyük ilgi gördü.

CNRexpo’daki fuarda açılan Reis Gıda standında düzenlenen panele, Ünlü Diyetisyen Taylan Kümeli ve Namık Kemal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirci katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, firma olarak Obeziteye Karşı Bakliyat Açılımı kampanyasını başlattıklarını duyurdu. Reis Gıda’nın en önemli ilkesinin sağlıklı ve kaliteli bakliyat olduğunu söyleyen Mehmet Reis, “Reis Gıda firmasının en önemli özelliklerinden biri de toplumsal ve sosyal konulara gösterdiği duyarlılıktır. Nitekim geleceğimiz olan çocuklarımızın özellikle son yılarda artan bir şekilde yanlış beslendiğini görmek, bizi sosyal sorumluluk çerçevesinde bu konuda bir kampanya başlatmaya teşvik etti. Genç nüfumuz, fast food yiyecek tüketimine yöneliyor ve atıştırmalık ürün tüketimi hızlı artıyor.

Beslenme konusu en az eğitim kadar önemli. Çünkü sağlıklı beslenmeyen çocuklar yarının obezleri olacak ve pek çok hastalık da beraberinde gelecek. Çocukların ne yiyip ne içtiklerine dikkat edilmesi çok önemli bir konu. Bizde bu nedenle böyle bir kampanya başlattık. Reklamlarla bu konuya dikkat çekmeye çalışıyoruz. Sağlıklı bireyler için sağlıklı beslenmemiz şart” dedi.

Mehmet Reis, Reis Gıda’nın ürünlerini müşterisine sunarken büyük bir titizlik gösterdiğini de belirterek, “Biz tarladan sofraya mantığıyla değil, tarladan, sofraya oradan ağza, oradan da mideye mantığıyla çalışıyoruz. Sağlık ve lezzet bizim için çok önemli” diye konuştu. Panele katılan Ünlü Diyetisyen Taylan Kümeli ise obezitenin insan sağlığına olumsuz etkilerini anlatarak, sağlık için bakliyat tüketiminin önemine değindi.Bakliyatlardaki karbonhidratların insan sağlına oldukça yararlı etkileri olduğunu anlatan Kümeli şunları söyledi, “Sağlıklı bir beslenme için bakliyat tüketimi oldukça önemli. Özellikle erken yaşlardan itibaren bakliyatların tüketilmesi gerekiyor. Obezite bir çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Kalp damar hastalıkları bunların başında geliyor. Bu nedenle fast foodlardan uzak durmak gerekiyor”.

Namık Kemal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirci ise sağlıklı beslenmede bakliyatların önemini anlattı. Kırmızı et tüketiminin fast food ile birlikte arttığına dikkat çeken Demirci, gelecek nesillerin obezite tehlikesi altında olduğuna dikkat çekti. Özellikle çocukların obeziteye doğru ilerlediğin belirten Demirci, “Egzersiz yapmayan sürekli bilgisayar başında fast food tüketen çocukların zeka gelişimleri de yeteri kadar iyi olmuyor. Bir çok hastalık ta obeziteyle birlikte geliyor. Çocuklarımıza fast food yerine bakliyat ve doğal ürünler yedirmeliyiz. Bu onların sağlıklı büyümesini sağlayacaktır” diye konuştu.

Kaynak: Haber FX

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 3:46 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: