Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Obezite çocukları tehdit ediyor!

leave a comment »

22Uzmanlar, obezitenin çocuklar arasında hızla yaygınlaştığına dikkat çekerek önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek, özellikle giderek artan çocukluk çağı obezitesinin günümüzdeki en büyük sağlık sorunlarından birisi haline geldiğini söyledi. Doç. Dr. Atabek, “Bu yaştaki obezite, özellikle ruhsal ve fiziksel problemlere yol açan bir enerji metabolizması bozukluğudur. Çocukluk çağındaki obezitenin en büyük nedenleri ise beslenme ve yaşam tarzının hareketsizliğidir. Ancak bazı hastalıklara bağlı görülen obezite rahatsızlıkları da mümkün olabilmektedir” dedi.

Obeziteyle gelen en önemli sorunlardan birinin psikolojik problemler olduğunu ifade eden Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek, “Özellikle okulda arkadaşları tarafından kendilerine değişik tavırlar takınılması, bu çocukların psikolojilerini bozmaktadır. Oysa ki, kilo vermede kişinin psikolojisi çok önemlidir. Eğer kişinin psikolojisi bozuksa kilo vermekte gerçekten zorlanır. Psikolojinin yanı sıra kilo verirken en önemli iki unsur beslenme ve egzersizdir. Tüketilen gıdalarda kırmızı yerine sarı ve yeşil ağırlıklı

beslenmeye önem verilmelidir. Ayrıca marketlerde satılan katkı maddeli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Onun yerine magnezyum içeren yeşil sebze, fındık ve tahıl ile kalsiyum içeren süt ürünlerinin tüketilmesine özen gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

Egzersizin kilo vermede önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Doç. Dr. Atabek, “Yağ tabakasının eritilebilmesi için yapılan egzersizin en az 60 dakika olması gerekir. 60 dakikadan önce vücut yağ yakmaya başlamaz. Bu nedenle egzersizleri en az 60 dakika yapmak gerekir. Ayrıca günde en az 3-4 kez yapılması uygun olur. Yemek yenirken tokluk hissi beyne 20-25 dakika sonra iletiliyor. Bu nedenle hızlı yemek yerine yavaş ve çiğneyerek yemek kilo almanın önüne geçiyor” açıklamasını yaptı. (Milliyet)

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 4:15 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: