Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Çocuklarda obezitenin yayılmasına karşı etkin bir önlem: Kantinlerde meyve dönemi

leave a comment »

23Çocuklar artık okul kantinlerinde sadece gazoz, cips ve gofret seçenekleri arasında sıkışıp kalmayacak. Kantinlerde taneyle sebze, meyve satılacak. Okullarda kızartma yapılmayacak.

En önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obeziteye karşı, okul kantinleri de değişiyor. Kantine giren çocuklar, artık sadece kola, cips, şeker türü ürünleri değil, meyve, sebze, taze sıkılmış mevye suyu gibi yiyecek ve içecekleri de bulabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı`nın genelgesine göre, bundan böyle okul kantinleriyle yapılan sözleşmelere, kantinlerde taneyle sebze, meyve, taze sıkılmış meyve suyu, yoğurt, ayran gibi seçeneklerin bulundurulması, kola, cips, kızartma türü ürünlerinse caydırılması hükmünü içeren bir madde eklenecek.

Obezite sorunu, 15-17 Kasım 2006 tarihinde, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen uluslararası konferansta ele alındı. 52 sağlık bakanının katıldığı toplantıda obezitenin Avrupa`da son 20 yılda üç katına çıktığı vurgulandı. Obeziteyle mücadelede adımlardan biri de Milli Eğitim Bakanlığı cephesinden geldi. Bakan Hüseyin Çelik imzalı genelgede şöyle denildi: “Dengesiz beslenme ve obeziteye sebep olabileceği için enerjisi yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, kolalı içeceklerle kızartmalar ve cipslerin satışının caydırılması; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`nca üretilen ve ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve ve sebze suyu, taze sıkılmış meyve suyu, taneyle meyve ve sebze satışının özendirilmesiyle ilgili olarak okul kantin sözleşmelerine birer madde eklenecektir.” Genelgede kantinlerde asla yağda kızartma yapılması, sıvı sabun ve havlu bulundurulması, dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin tüketimini özendirici reklam, promosyon ve tanıtım amaçlı afiş, broşür kullanılmaması da istendi. (Basından)

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 4:16 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: