Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Bugünün tombul sevimli çocuğu yarının obezi

leave a comment »

44Birçok zaman ciddiye alınmayan çocuklarda şişmanlık aslında önemli bir sağlık sorunu. Aç kalacak, yeteri kadar beslenemeyecek düşüncesi ile çocuğunuza yemek yemesi yönünde baskı yaparak ileride şişman bir birey olmasına neden olabilirsiniz. Özellikle evde sürekli hatalı beslenme ile ortaya çıkabilen obezite çocuklarda vücut, benlik, imaj ve algılamalarıyla ilgili bozukluklara, tembel, aldırmaz ve aptal olarak görülmeye hatta okulda şiddet kurbanı seçilmelerine kadar birçok olumsuzluğa yol açabiliyor.

HAREKETE YÖNLENDİRİN

Jinemed Sağlık Merkezleri`nden Diyetisyen Suzan Elpe, çocuklarda obezitenin son yıllarda giderek artan ve artmaya devam eden bir sağlık sorunu olduğunu söyleyerek, `Özellikle iki yaşından sonra oluşan şişmanlık ilerde obezitenin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu çocuklarda yine ilerideki dönemde kalp hastalıklarının görülme oranı da artıyor` dedi. Çocukların spora ve hareketli bir yaşam tarzına alıştırılması obezitenin görülme oranını düşürüyor. Ergenlik döneminde alınan kilolarda özellikle beslenme alışkanlığı önem taşıyor. Özellikle okul kantinlerinde satılan yanlış besinler ve çocukların harekete yeteri kadar teşvik edilmemeleri obezitenin altında yatan en önemli etkenleri oluşturuyor. Elpe, sosyoekonomik faktörlerin de bu hastalıkta yeri olduğunu söyleyerek, `Mesela İstanbul`da özel okullarda okuyan çocuklarda obezitenin daha yüksek olduğu saptandı. Bu çocukların kantinlerden fazla yendiğinde zararlı olabilecek gıdaları daha kolaylıkla satın alabildikleri bir gerçek` diyor.

YEMEK İÇİN YASAK KOYMAK HATALI

Genellikle tüm çocukların yemekten hoşlandığı fast- food ürünleri zararlı besinlerin başında geliyor. Elpe, aileleri, fast- food ürünlerinin ne ödül ne de ceza sistemi olarak sunulmaması konusunda uyarıyor. Şişman çocuğa yaklaşımın çok önemli olduğunu söyleyen Elpe, çocuğa yaklaşmada doktor ve diyetisyen önerilerinin alınması gerektiğini belirtiyor. Bu noktada amaç hem çocuğun hem de ailenin sağlıklı beslenme alışkanlığını geliştirmek ve fiziksel aktiviteyi arttırmak.

BESLENME EĞİTİMİ ŞART

Kilo sorunu olan çocuklara beslenme eğitimi verilmesi gerekiyor. Ayda sadece bir kilo kaybetmesi çocuk için yeterli olurken doğru beslenmeyi öğrenmesi uzun vadede obeziteden korunması anlamına geliyor. Doğru beslenme içinse aşırı yağlı besinlerin azaltılması, yağda kızartmalar ve yağlı etlerin mümkün olduğu kadar az tüketilmesi gerekiyor. Çok şekerli olan veya çocuk tarafından sevilen patates, pasta, çikolata gibi besinlerin porsiyonun küçültülmesi, sebze ve meyve tüketiminin arttırılması bisküvi, cips yerine ayran, süt, yoğurt tercih edilmesi öneriliyor.

19.08.2009 Haberaktüel.com

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 5:48 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: