Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

Beyin Pili Obeziteye Umut Olabilir

leave a comment »

cognitive enhancementDünyaca ünlü parkisyon uzmanı doktor İstanbul’a geldi.Parkinson hastalığında zamanı geri alan beyin pili tedavilerinin dünyadaki bir numaralı ismi olan Toronto Western Hastanesi Nöroşirurji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Andres Lozano; Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nin düzenlediği ‘Parkinson ve Diğer Hastalıklarda Beyin Pili Tedavisi Sempozyumu’na katılmak için geldiği İstanbul’da beyin pilinin bugünkü uygulama alanlarının yanı sıra gelecekte önümüze açacağı ufukları değerlendirdi.

Beyin pili parkinsonu nasıl tedavi ediyor?

Beyin pili, beyindeki belirli bölgelerdeki elektriksel bölgeyi baskılamak ya da artırmak için kullanılıyor. Radyonun sesini açıp kısmak gibi; iki yönde de bunu kullanabilmek mümkün. Beyin içerisinde hangi hastalığı seçtiğimiz veya hangi bölgeyi etkilediğimize göre, her iki yönde de değişik etkiler yaratarak sonuç alabiliriz. Parkinson hastalarında hareket problemlerini iyi etmek için kullanabiliyoruz.

SIRA DEPRESYON VE OBEZİTEDE

Depresyon çalışmalarında başarı oranı nasıl?

Depresyon; dünya üzerinde en yaygın hastalıklardan bir tanesi ve oran olarak parkinson hastalarından 30-40 kat daha fazla görülüyor. Depresyonda insanın üzüntüsünde rol oynayan beyin bölgelerine elektrik akımı verdiğimizde o bölgedeki aşırı aktiviteyi baskı altına alabildiğimizi gördük. Şu ana kadar şiddetli, depresyonu olan ve tıbbi tedavi ile iyileştirilemeyen 35 hastayı ameliyat ettik. Bu hastaların hepsi elektro şok dediğimiz tedaviler de dahil her türlü tıbbi tedaviye cevap vermemiş hastalar. Bu hastaların yüzde 60’ında depresyonun çarpıcı bir şekilde azaltılabildiğini gördük. Şu anda ABD’de farklı merkezlerde toplam 200 hasta üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Beyin pilinin kullanıldığı diğer hastalıklar var mı?

Bugüne kadar dünya üzerinde üç obezite hastasına başarıylabeyin pili takıldı. Çünkü yeme problemine bağlı hastalıklar da psikiyatrik hastalıkların da bir parçasıdır. Bu konuda da çalışmalar sürüyor. Ancak diğer hastalıklar gibi ümitli konuşmak için çok erken.

HATIRALAR GERi GELiYOR

İnsan beyninde hafızayı kontrol eden merkezlere elektrot yerleştirdiğimizde ve bu elektriği arttırıp eksilttiğimizde gördük ki; insanların hafıza ve hatırlama ile ilgili fonksiyonlarını etkileyebiliyoruz. Bazı hastalarda belirli beyin bölgelerine elektrik akımı verip artırdığımızda; insanların 30-40 yıl önceki bazı anıları hatırladığını, elektriği azalttığımızda da unuttuklarını ve bu bulguların her seferinde elektrik akımını tekrar arttırdığımızda tekrarlanabildiğini gördük. Bu elde ettiğimiz verilerle alzheimer hastalarında hafızayı geri çağırma konusunda yol alabilir miyiz diye çalışma başlattık. (Aktifhaber)

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 4:04 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: