Aksaglik Genel Sağlık Bilgilendirme Portalı

Ak SAğlık

28. Obezite Okulu'nda 65 hastaya eğitim verilecek

leave a comment »

AY236135Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı tarafından bu yıl 28.’si düzenlenen Obezite Okulu’nda toplam 65 obezite hastası dokuz hafta boyunca eğitim alacak. Okulda hastalara obezitenin nedenleri, yaşam kalitesi, aşrı beslenme durumları, obezitede uyku bozuklukları ve obezitede tedavi edici davranış değişikliklerinin öğrenilmesi gibi konularda bilgiler verilecek.

Obezite okulunda öğretilmeye çalışılacak şeyin bir yaşam tarzı değişikliği olacağını belirten EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, “Bu okulun felsefesi hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmelerini sağlamaktır. Düzenlediğimiz bu okullara gelen hastaların yarıdan fazlası yeme alışkanlıklarını değiştiriyor ve sağlıklı olarak kilo kaybediyor. Önemli olan bir bilinç yaratmaktır. Bilinç yaratabildiğimiz sürece daha sağlıklı bir toplum olacağız” diye konuştu.

Vücudu dinlendirerek kilo vermenin önemine işaret eden Prof. Dr. Yılmaz, “Vücut çok hızlı uyaranlar karşısında tepki gösterir. Bu yüzden çok hızlı kilo verildiğinde vücudun dengesi bozuluyor. Önce hedeflenen belli bir kiloya kadar inip sonra bir müddet vücudu dinlendirmek gerekir. Beslenmesine dikkat etmesine rağmen kilo veremeyenler programlarını bozmamalı ve vazgeçmemeliler. Böyle zamanlarda yine de kontrollü beslenmeye devam etmeliler” dedi.

Okulun açılış dersinde konuşan ve düzenli bir beslenme programıyla 110 kilodan 65 kiloya düşen Ender Özbey ise kilo verdikçe insanın kendine olan güvenini kazandığının altını çizerek, zayıflama sürecinde doktor denetiminin önemini vurguladı. (Kaynak: SkyTV)

Konu ile ilgili olarak detaylı Bilgi için Lütfen Tıklayınız…    Op Dr Murat Üstün

Reklamlar

Written by aksaglikportali

Aralık 23, 2009 4:23 pm

Basında Obezite kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: